KEYC - Mankato News, Weather, Sports - - Minnesota High School Basketball Scores

Minnesota High School Basketball Scores

Posted: Updated:

BOYS BASKETBALL
    Aitkin 41, Foley 67
    Barnum 79, Two Harbors 50
    Cromwell 78, Greenway 40
Augsburg Tournament
First Round
    Chanhassen 58, Duluth East 50
    Henry Sibley 73, St. Paul Johnson 63
    Hopkins 79, Andover 56
Bethany Lutheran Tournament
    Fairmont 100, New Richland-H-E-G 42
Bethel Univ. Tournament
Quarterfinal
    Maple Grove 69, Mounds View 59
Blue Earth Tournament
First Round
    Blue Earth 56, Granada-Huntley-East Chain 51
    Jackson County Central 72, United South Central 64
Catholic Spirit Tournament
    Rosemount 59, Providence Academy 50
    Wayzata 76, Hill-Murray 56
Cloquet Tournament
    Cloquet 62, Minneapolis Edison 50
    St. Paul Central 87, Deer River 45
Crosby-Ironton Tournament
    Crosby-Ironton 69, Cass Lake-Bena 61
    Warroad 67, Moose Lake/Willow River 58
Eden Prairie Tournament
First Round
    Chaska 79, Benilde-St. Margaret's 54
Edina Tournament
First Round
    Edina 95, St. Louis Park 64
    Robbinsdale Armstrong 44, St. Thomas Academy 41
Esko Tournament
First Round
    Esko 68, Northwestern, Wis. 49
    International Falls 84, South Ridge 67
Faribault Tournament
First Round
    Redwood Valley 60, Waterville-Elysian-Morristown 49
Fergus Falls Tournament
First Round
    Fergus Falls 68, East Grand Forks 64
    Maranatha Christian 76, Breckenridge 36
Fridley Tournament
First Round
    Fridley 74, St. Paul Como Park 64
    Minneapolis Southwest 63, St. Paul Academy 58
Grand Rapids Tournament
    Grand Rapids 79, Minneapolis Henry 51
Hastings Tournament
First Round
    Farmington 72, Burnsville 65
    Mahtomedi 76, Hastings 40
Hibbing Tournament
First Round
    Mora 78, Eveleth-Gilbert 64
Hillsboro Shoot Out
    Midway-Minto, N.D. 60, Norman County West 35
    Park Christian (Moorhead) 81, Norman County East 49
Howard Lake-Waverly-Winsted Tournament
First Round
    Lester Prairie/Holy Trinity 85, St. Paul Washington 50
    West Lutheran 71, Howard Lake-Waverly-Winsted 64
Lac qui Parle Valley Tournament
First Round
    Lac qui Parle Valley 67, Clinton-Graceville-Beardsley 42
    Ortonville 76, Minneota 56
Lake City Tournament
First Round
    Lake City 57, Mid-Pacific, Hawaii 34
Lewiston-Altura Tournament
Bracket A
First Round
    Hope Lutheran 58, Mabel-Canton 51
Marshall Tournament
    Marshall 80, Orono 52
    Minneapolis Washburn 77, Mankato East 61
    Montevideo 53, Tracy-Milroy-Balaton 52
Mounds Park Academy Tournament
First Round
    Mounds Park Academy 58, Community of Peace 30
    St. Croix Prep 66, PACT Charter 50
Mountain Lake Area Tournament
First Round
    Ellsworth 58, Truman 53
    Mountain Lake Area 53, Lakeview 25
North Woods Tournament
    Floodwood 50, Bigfork 43
    Mountain Iron-Buhl 78, Nashwauk-Keewatin 74
Northern Cass Holiday Tournament
    Dilworth-Glyndon-Felton 48, Northern Cass, N.D. 43
Pillager Tournament
First Round
    Staples-Motley 62, Royalton 47
Princeton Tournament
First Round

Hermantown 79, Big Lake 75
    Virginia 80, Princeton 77
Rochester Rotary Tournament
First Round
    Lakeville South 56, Rochester Century 53
    Rochester John Marshall 70, Totino-Grace 34
    Rochester Mayo 76, Plainview-Elgin-Millville 70
South St. Paul Tournament
    North Branch 60, South St. Paul 47
    Prescott, Wis. 56, Park (Cottage Grove) 44
St. Cloud Cathedral Tournament
First Round
    Litchfield 60, Concordia Academy-Roseville 46
    Melrose 74, Mandan, N.D. 47
    Pierz 68, Braham 67, OT
    St. Cloud Cathedral 93, Southland 72
St. James Tournament
First Round
    Morris Area/Chokia-Alberta 60, Belle Plaine 40
    Rockford 70, St. James Area 63
Swiftel Classic
    Canby 70, Wilmot, S.D. 52
    Lincoln HI 45, Florence/Henry, S.D. 31
    Pipestone 43, Gregory, S.D. 36
Thief River Falls Tournament
First Round
    Crookston 60, Warren-Alvarado-Oslo 55
    Northern Freeze 81, Clearbrook-Gonvick 48
    Red Lake 72, Kittson County Central 64
    Thief River Falls 77, Sacred Heart 41
Trinity Tournament
First Round
    Bethlehem Academy 57, FAIR School 33
    Brooklyn Center 83, Trinity 43
    Cretin-Derham Hall 74, St. Agnes 59
    St. Paul Humboldt 83, St. Agnes 80
Willmar Tournament
Consolation
    Albany 64, Benson 57
Championship
    Willmar 69, New London-Spicer 67
Worthington Tournament
First Round
    Perham 68, Mankato West 60
    Worthington 93, Sibley East 70
GIRLS BASKETBALL
    Barnum 57, Two Harbors 31
    Ellsworth 62, Truman 28
    G-F-W 50, New Ulm 34
    Lake City 60, Legacy Christian 25
Aitkin Tournament
First Round
    Aitkin 53, Milaca 25
    McGregor 78, Mesabi East 45
Albert Lea Tournament
First Round
    Austin 78, Red Lake 40
Bethlehem Academy Tournament
First Round
    Bethlehem Academy 56, Cannon Falls 21
    Kenyon-Wanamingo 78, Henry Sibley 41
Cloquet Tournament
    Bloomington Jefferson 43, Cloquet 36
    North Branch 66, Browerville 52
Columbia Heights Tournament
First Round
    Hope Academy 36, Minneapolis Henry 31
Ely Tournament
First Round
    North Woods 68, Ely 41
    Northeast Range 92, Silver Bay 20
Fergus Falls Tournament
First Round
    Fergus Falls 88, Perham 30
    Mountain Iron-Buhl 51, Breckenridge 44
Fridley Tournament
First Round
    Minneapolis Roosevelt 57, New Life Academy 43
    Minneapolis Southwest 71, Fridley 51
Grand Rapids Tournament
    Big Lake 61, Duluth Denfeld 38
    Rosemount 79, Grand Rapids 54
Hibbing Tournament
First Round
    Chisholm 60, Duluth Marshall 34
    Floodwood 65, Eveleth-Gilbert 48
Hill-Murray Tournament
First Round
    Centennial 62, Mounds View 33
    Robbinsdale Cooper 67, Cretin-Derham Hall 54
    Stillwater 50, Hill-Murray 47
    Wayzata 63, Totino-Grace 30
Hillsboro Shootout
    Midway-Minto, N.D. 56, Norman County West 41
Hopkins Tournament
    Eden Prairie 61, Prior Lake 48
    Hopkins 75, St. Paul Central 34
    Minnetonka 60, Osseo 53
    Minnetonka Christian 60, Osseo 53
Irondale Tournament
First Round
    Irondale 68, Blake 29
    Lakeville South 3, Irondale 1
    St. Paul Humboldt 74, FAIR School 9
Janesville-Waldorf-Pemberton Tournament
First Round
    Janesville-Waldorf-Pemberton 58, Madelia 39
Lac qui Parle Valley Tournament
First Round
    Lac qui Parle Valley 45, Ortonville 44
Lewiston-Altura Tournament
Bracket A
First Round
    Hope Lutheran 45, Mabel-Canton 42
    St. Francis 65, Lanesboro 52
Bracket B
First Round
    Plainview-Elgin-Millville 77, Cochrane-Fountain City, Wis. 52
    Winona Cotter 60, Lewiston-Altura 21
Monticello Tournament
First Round
    Buffalo 5, Woodbury 1
Mounds Park Academy Tournament
First Round
    Mounds Park Academy 45, Cristo Rey Jesuit 12
    St. Croix Prep 60, Community of Peace 33
Ogilvie Tournament
First Round
    Ogilvie 84, North Lakes Academy 8
    Zimmerman 71, West Lutheran 32
Pelican Rapids Tournament
Bracket 1
Semifinal
    Pelican Rapids 71, Norman County East 29
    Underwood 68, Warroad 64
Bracket 2
Semifinal
    Lester Prairie/Holy Trinity 59, Battle Lake 46
    Park Rapids 63, Rothsay 48
Pierz Holiday Tournament
First Round
    Pierz 62, Crosby-Ironton 41
    Sauk Centre 66, St. Cloud Cathedral 36
Proctor Tournament
First Round
    Proctor 44, Deer River 31
    South Ridge 50, Carlton 46
Randolph Tournament
First Round
    Cromwell 52, Randolph 50
    Grand Meadow 57, Triton 53
Redwood Valley Tournament
First Round
    Atwater-Cosmos-Grove City 46, Sibley East 45
Richfield Tournament
First Round
    Bloomington Kennedy 98, St. Paul Highland Park 24
    Richfield 65, Cambridge-Isanti 40
Rochester Rotary Tournament
First Round
    Apple Valley 60, Rochester John Marshall 52
    Chaska 63, Rochester Century 50
    Providence Academy 36, Rochester Lourdes 24
Simley Tournament
First Round
    Breck 58, Mounds Park Academy 41
    Pine Island 60, Holy Angels 45
    Simley 78, Faribault 33
    St. Paul Como Park 74, St. Croix Lutheran 61
    St. Paul Johnson 60, Breck 40
South St. Paul Tournament
First Round
    Chisago Lakes 63, Concordia Academy-Roseville 49
Spring Grove Tournament
    Caledonia 60, Spring Grove 45
    Rushford-Peterson 71, La Crescent 52
St. Clair Tournament
First Round
    Jackson County Central 80, Minnesota Valley Lutheran 77
    St. Clair 58, Tri-City United 50
    United South Central 62, Canby 48
St. Cloud Tech Tournament
First Round
    Braham 63, St. Cloud Tech 50
    Rocori 58, Isle 53, OT
St. James Tournament
First Round
    Rockford 57, St. James Area 32
    Springfield 58, Worthington 55
St. Michael-Albertville Tournament
First Round
    Edina 52, Maple Grove 39
    St. Michael-Albertville 77, Mahtomedi 36
St. Olaf Tournament

First Round
    Eastview 77, Mayer Lutheran 38
    Holy Family Catholic 69, Lakeville North 65
Upsala Tournament
First Round
    Henning 53, Melrose 47
    Holdingford 51, St. John's Prep 27
    Maple Lake 56, Bertha-Hewitt 31
    Upsala 68, Foley 55
Walker-Hackensack-Akeley Tournament
First Round
    Parkers Prairie 56, Red Lake Falls 47
Webster Tournament
    Grantsburg, Wis. 66, Hinckley-Finlayson 42
    Pine City 41, Webster, Wis. 40<