KEYC - Mankato News, Weather, Sports - - High School Basketball Scores

High School Basketball Scores

Posted: Updated:

BOYS BASKETBALL
    Ada-Borup 76, Mahnomen 44
    Alden-Conger 57, Immanuel Lutheran 53
    Annandale 67, New London-Spicer 48
    Ashland, Wis. 76, Duluth Marshall 38
    Atwater-Cosmos-Grove City 83, BOLD 65
    Austin 83, Mankato West 41
    Barnesville 63, Frazee 39
    Barnum 81, McGregor 32
    Belgrade-Brooten-Elrosa 74, Rockford 50
    Benson 89, Yellow Medicine East 68
    Bigfork 64, Northland 51
    Blaine 74, Anoka 71
    Blake 75, St. Agnes 35
    Blooming Prairie 64, Bethlehem Academy 53
    Bloomington Jefferson 51, Burnsville 35
    Bloomington Kennedy 67, Rosemount 58
    Braham 71, Pine City 39
    Brainerd 56, Alexandria 54
    Breckenridge 64, Dilworth-Glyndon-Felton 46
    Chanhassen 64, New Prague 59
    Chaska 55, Holy Angels 53
    Chatfield 79, St. Charles 52
    Chisago Lakes 58, North Branch 49
    Cleveland 68, Madelia 55
    Cromwell 75, Two Harbors 73
    Crookston 58, Pequot Lakes 41
    Crosby-Ironton 64, Roseau 42
    Dawson-Boyd 50, Montevideo 40
    Deer River 68, Chisholm 47
    Eden Prairie 59, Robbinsdale Armstrong 56
    Edgerton 62, Fulda 55
    Edina 70, Wayzata 66
    Esko 62, Moose Lake/Willow River 61
    Eveleth-Gilbert 74, Ely 49
    Fairmont 71, New Ulm 58
    Fertile-Beltrami 56, Waubun 37
    Floodwood 40, Cook County 34
    Fond du Lac Ojibwe 77, Cherry 63
    Forest Lake 75, Park (Cottage Grove) 41
    Fosston 48, Norman County East 38
    Glencoe-Silver Lake 63, Dassel-Cokato 56
    Goodhue 59, Triton 34
    Goodridge/Grygla-Gatzke 53, Lake of the Woods 30
    Hayfield 47, Byron 46
    Henning 63, Bertha-Hewitt 38
    Henry Sibley 77, South St. Paul 46
    Hinckley-Finlayson 70, Ogilvie 55
    Hope Lutheran 61, Glenville-Emmons 40
    Howard Lake-Waverly-Winsted 62, Eden Valley-Watkins 51
    Jackson County Central 58, Pipestone 39
    Lakeville North 61, Eagan 56
    Lanesboro 93, LeRoy-Ostrander 54
    Liberty Classical 70, Academy for Science and Agriculture 62
    Littlefork-Big Falls 58, Mesabi East 47
    Long Prairie-Grey Eagle 56, Osakis 36
    Lyle/Austin Pacelli 71, Mabel-Canton 70
    Mahtomedi 82, Hill-Murray 73
    Maple Grove 66, Centennial 64
    Marshall 67, Sioux Falls Roosevelt, S.D. 51
    Melrose 77, Morris Area/Chokia-Alberta 55
    Menahga 63, Pillager 61
    Minneapolis Southwest 65, Minneapolis South 64
    Minnehaha Academy 61, St. Paul Academy 40
    Minnesota Transitions 96, Math and Science Academy 34
    Minnesota Valley Lutheran 87, Wabasso 78
    Minnewaska 68, Lac qui Parle Valley 65
    Mora 45, Foley 37
    Mounds View 73, White Bear Lake 70
    New Life Academy 59, Trinity 48
    New Richland-H-E-G 77, Randolph 59
    North Woods 72, Greenway 44
    Northern Freeze 47, Badger-Greenbush-Middle River 42
    Norwood-Young America 57, Jordan 55
    Orono 51, Holy Family Catholic 45
    Ortonville 70, Wheaton/Herman-Norcross 61
    Osseo 76, Champlin Park 62
    Park Center 79, Coon Rapids 43
    Park Christian (Moorhead) 57, Stephen-Argyle 56
    Pine Island 58, Kenyon-Wanamingo 53
    Princeton 80, Zimmerman 74
    Red Rock Central 58, Ellsworth 57
    Red Wing 61, Farmington 59
    Redwood Valley 69, Luverne 63
    Rochester Lourdes 66, Plainview-Elgin-Millville 58
    Royalton 62, Eagle Valley 51
    Rush City 48, St. John's Prep 46
    Russell-Tyler-Ruthton 60, Tracy-Milroy-Balaton 46
    Sartell 71, St. Cloud Tech 56
    Sauk Centre 84, Paynesville 46
    Sibley East 83, Tri-City United 54
    Sleepy Eye 53, New Ulm Cathedral 45
    Sleepy Eye St. Mary's 112, Cedar Mountain/Comfrey 103
    Southwest United 71, Granada-Huntley-East Chain 65
    Spring Lake Park 72, Irondale 66
    Springfield 78, Buffalo Lake-Hector-Stewart 57
    St. Anthony 66, Providence Academy 51
    St. Paul Harding 50, St. Paul Washington 37
    St. Paul Highland Park 78, St. Paul Como Park 72
    St. Thomas Academy 79, North St. Paul 46
    Swanville 63, West Central 58
    Upsala 63, Browerville 56
    Verndale 67, New York Mills 55
    Waconia 46, Hutchinson 39
    Walker-Hackensack-Akeley 59, Nevis 54
    Warren-Alvarado-Oslo 71, Red Lake County 52
    Watertown-Mayer 67, LeSueur-Henderson 57
    Willmar 72, Sauk Rapids-Rice 34
    Win-E-Mac 88, Norman County West 64
    Winona 60, Rochester Century 43
    Winona Cotter 35, Kasson-Mantorville 33
    Woodbury 56, Stillwater 55
    Worthington 58, Maple River 57
    Wrenshall 53, Silver Bay 49, OT
    Zumbrota-Mazeppa 74, Cannon Falls 50
Great Plains School for the Deaf Tournament
    Iowa School for the Deaf, Iowa 40, Minnesota Academy for the Deaf 37
GIRLS BASKETBALL
    Ada-Borup 64, Mahnomen 42
    Aitkin 52, Rush City 47
    Anoka 51, Blaine 15
    Ashby 48, Verndale 30
    Belgrade-Brooten-Elrosa 34, Paynesville 31
    Bethlehem Academy 53, Blooming Prairie 40
    Blue Earth 56, St. James Area 22
    Burnsville 47, Bloomington Jefferson 45
    Cambridge-Isanti 76, Rogers 65, 2OT
    Canby 53, Russell-Tyler-Ruthton 47
    Centennial 61, Maple Grove 55
    Champlin Park 58, Osseo 51
    Chisago Lakes 71, North Branch 55
    Clearbrook-Gonvick 64, Northome/Kelliher 46
    Delano 67, Blake 15
    Duluth Denfeld 65, Duluth Marshall 36
    East Ridge 42, Hastings 37
    Eastview 71, Apple Valley 30
    Eden Prairie 58, Robbinsdale Armstrong 40
    Edina 52, Wayzata 39
    Elk River 66, Andover 45
    Ellsworth 47, Red Rock Central 27
    Fairmont 56, New Ulm 33
    Floodwood 84, Cook County 54
    Frazee 61, Barnesville 46
    Fulda 61, Murray County Central 56
    G-F-W 66, LeSueur-Henderson 31
    Goodhue 74, Triton 37
    Grafton, N.D. 73, Crookston 62
    Grand Rapids 67, Princeton 43
    Hayfield 51, Byron 48
    Henning 40, Battle Lake 39
    Hill-Murray 54, Mahtomedi 44
    Hope Lutheran 65, Glenville-Emmons 43
    Hopkins 78, Minnetonka 55
    International Falls 76, Virginia 38
    Kasson-Mantorville 89, Winona Cotter 72
    Kenyon-Wanamingo 55, Pine Island 27
    Kerkhoven-Murdock-Sunburg 59, MACCRAY 32
    La Crescent 38, Rochester Lourdes 34
    Lakeville North 67, Eagan 33
    Lakeville South 51, Prior Lake 34
    LeRoy-Ostrander 47, Lanesboro 37
    Lester Prairie/Holy Trinity 68, Bethany Academy 16
    Luverne 51, Redwood Valley 42
    Lyle/Austin Pacelli 64, Mabel-Canton 30
    Mankato West 60, Austin 45
    Maranatha Christian 93, West Lutheran 34
    Minneapolis Roosevelt 83, Minneapolis Edison 54
    Minneapolis Southwest 81, Minneapolis South 22
    Minneapolis Washburn 84, Minneapolis North 37
    Montevideo 56, Atwater-Cosmos-Grove City 49
    Mountain Lake Area 54, Edgerton 48
    Nevis 66, Walker-Hackensack-Akeley 41
    New Life Academy 61, Trinity 25
    New Prague 56, Chanhassen 54
    New Ulm Cathedral 48, Sleepy Eye 33
    Northfield 41, Shakopee 36
    Park (Cottage Grove) 69, Forest Lake 59
    Pine River-Backus 98, Blackduck 35
    Pipestone 48, Jackson County Central 39
    Richfield 83, Tartan 43
    Rochester Mayo 52, Owatonna 31
    Roseville 56, Cretin-Derham Hall 45
    Silver Bay 46, Wrenshall 34
    South St. Paul 58, Henry Sibley 42
    Southwest Minnesota Christian 72, Adrian 63
    Spring Grove 58, Schaeffer Academy 23
    Spring Lake Park 70, Irondale 59
    Springfield 62, Buffalo Lake-Hector-Stewart 32
    St. Cloud Cathedral 53, Mora 32
    St. Paul Como Park 81, St. Paul Highland Park 30
    Staples-Motley 65, Menahga 40
    Stephen-Argyle 40, Park Christian (Moorhead) 30
    Ulen-Hitterdal 66, Climax/Fisher 33
    United South Central 58, Medford 43
    Upsala 61, Sebeka 56
    Wabasso 60, Minnesota Valley Lutheran 55
    Wadena-Deer Creek 57, Crosby-Ironton 38
    Warren-Alvarado-Oslo 60, Goodridge/Grygla-Gatzke 28
    Waterville-Elysian-Morristown 60, Janesville-Waldorf-Pemberton 40
    West Central 53, Swanville 36
    White Bear Lake 60, Mounds View 58
    Win-E-Mac 58, Lake Park-Audubon 37
    Woodbury 61, Stillwater 33
Great Plains School for the Deaf Tournament
    Minnesota Academy for the Deaf 53, Oklahoma School for the Deaf, Okla. 32