KEYC - Mankato News, Weather, Sports - - High School Wrestling

High School Wrestling

Posted: Updated:

3A Section 1
First Round
    Winona/Winona Cotter 38, Rochester Century 36
Quarterfinal
    Albert Lea 66, Northfield 10
    Hastings 44, Rochester John Marshall 21
    Owatonna 75, Winona/Winona Cotter 6
    Rochester Mayo 37, Faribault/Bethlehem Academy 31
3A Section 2
First Round
    Chanhassen 51, Edina 27
    Eden Prairie 66, Bloomington Jefferson 12
    Farmington 57, Chaska 27
Quarterfinal
    Bloomington Kennedy 34, Lakeville South 17
    Lakeville North 46, Farmington 25
    Prior Lake 59, Chanhassen 9
    Shakopee 43, Eden Prairie 27
3A Section 7
Play-in
    Elk River 42, Andover 24
2A Section 1
First Round
    Byron 42, GMLOK 20
    Caledonia 67, La Crescent 3
    Stewartville 71, Waseca 10
    WEM/JWP 48, Austin/Austin Pacelli 24
Quarterfinal
    Caledonia 33, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 26
    Cannon Falls 47, Stewartville 27
    Kasson-Mantorville 58, WEM/JWP 9
    Plainview-Elgin-Millville 34, Byron 33
2A Section 2
First Round
    Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 58, Mankato East 18
    St. Peter 42, Delano 29
    Tri-City United 49, Mankato West 21
    Waconia 55, New Ulm Eagles 6
Quarterfinal
    Hutchinson 43, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 22
    New Prague 63, Tri-City United 12
    Scott West 49, Waconia 23
    Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 40, St. Peter 23
A Section 1
First Round
    Dover-Eyota 39, St. Charles 31
    Lake City 60, Hayfield 20
    Pine Island 35, Triton 32
    Wabasha-Kellogg 48, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 19<
Quarterfinal
    Chatfield 64, Pine Island 10
    Goodhue 36, Lake City 30
    Kenyon-Wanamingo 64, Dover-Eyota 6
    Zumbrota-Mazeppa 42, Wabasha-Kellogg 25
A Section 2
Quarterfinal
    Blue Earth 58, Medford 24
    Jackson County Central 69, Blooming Prairie 9
    New Richland-H-E-G 43, Maple River 24
    United South Central 58, St. Clair 14
A Section 3
Quarterfinal
    Kerkhoven-Murdock-Sunburg 62, Benson 15
    Minneota 49, BOLD 13
    Pipestone 29, Canby 26
    Wabasso/Red Rock Central 73, Ortonville 3
A Section 4
First Round
    LeSueur-Henderson 54, Trinity 27
    River Valley 45, St. Agnes 36
Quarterfinal
    Lake Crystal-Wellcome Memorial 63, River Valley 8
    Sibley East 64, LeSueur-Henderson 14
    St. James Area 49, Madelia/Truman/Martin Luther 20
    Windom/Mountain Lake Area 41, Norwood-Young America 27