KEYC - Mankato News, Weather, Sports - - High School Basketball Scores

High School Basketball Scores

Posted: Updated:

BOYS BASKETBALL
    Albany 58, Foley 46
    Annandale 65, Glencoe-Silver Lake 45
    Apple Valley 78, Prior Lake 67
    Bagley 71, Roseau 61
    Barnesville 56, Pelican Rapids 46
    Battle Lake 71, Bertha-Hewitt 37
    Belgrade-Brooten-Elrosa 73, Holdingford 51
    Bloomington Kennedy 65, Burnsville 56
    Braham 76, Onamia 52
    Brainerd 72, Grand Rapids 21
    Brooklyn Center 73, St. Anthony 67
    Browerville 59, Long Prairie-Grey Eagle 47
    Buffalo 76, Rogers 55
    Cambridge-Isanti 54, Monticello 53
    Centennial 55, Anoka 49
    Chaska 76, Farmington 70
    Columbia Heights 56, Benilde-St. Margaret's 49
    Concordia Academy 53, St. Paul Academy 35
    Cretin-Derham Hall 76, Hastings 69
    Crosby-Ironton 58, Staples-Motley 45
    Deer River 76, Aitkin 56
    Delano 79, Hutchinson 53
    DeLaSalle 96, Breck 68
    Detroit Lakes 84, Wadena-Deer Creek 53
    Dilworth-Glyndon-Felton 46, Frazee 33
    Eagle Valley 44, Osakis 29
    Eden Prairie 63, Coon Rapids 28
    Edina 93, Wayzata 73
    Esko 60, Pequot Lakes 49
    Floodwood 56, Northland 52
    Forest Lake 56, Mounds View 55
    Hawley 89, Breckenridge 64
    Henning 49, Brandon-Evansville 48
    Henry Sibley 66, Mahtomedi 60
    Hibbing 81, Eveleth-Gilbert 77
    Hill City 71, Greenway 50
    Hill-Murray 63, Richfield 59, OT
    Hinckley-Finlayson 72, Isle 61
    Howard Lake-Waverly-Winsted 71, Kimball 43
    International Falls 69, Mesabi East 41
    Irondale 67, Fridley 62
    Kittson County Central 68, Badger-Greenbush-Middle River 48
    Lakeview Christian Academy 78, Ely 65
    Lakeville North 86, Lakeville South 74
    LeSueur-Henderson 62, New Ulm 56
    Litchfield 66, Dassel-Cokato 40
    Little Falls 69, Becker 53
    Mahnomen 91, Clearbrook-Gonvick 46
    Maple Grove 106, Andover 78
    Maple Lake 66, Milaca 48
    Melrose 82, Sartell 64
    Mesabi Academy 70, Silver Bay 68
    Minneapolis Edison 57, Trinity 28
    Minneapolis Washburn 92, Minneapolis Roosevelt 72
    Minnehaha Academy 50, Blake 46
    Minnetonka 62, Hopkins 58
    Moorhead 66, Fargo South, N.D. 49
    Moose Lake/Willow River 68, Proctor 31
    Mora 73, Zimmerman 53
    Mountain Iron-Buhl 67, Cromwell 57
    Nevis 61, Verndale 47
    New London-Spicer 69, Morris Area/Chokia-Alberta 59, OT
    New Prague 64, Red Wing 54
    North St. Paul 78, South St. Paul 63
    Northfield 61, Chanhassen 56
    Orono 74, Mound-Westonka 61
    Park Center 95, Champlin Park 69
    Park Rapids 70, Menahga 61
    Perham 85, Sebeka 40
    Providence Academy 55, St. Agnes 47
    Red Lake 79, Blackduck 67
    Robbinsdale Armstrong 68, Blaine 62
    Robbinsdale Cooper 77, St. Louis Park 71
    Rosemount 64, Bloomington Jefferson 61
    Royalton 49, Pillager 43
    Rushford-Peterson 61, Kingsland 47
    Sacred Heart 61, Bug-O-Nay-Ge-Shig 36
    Sauk Centre 87, Ashby 48
    South Ridge 86, McGregor 36
    Southwest Christian (Chaska) 65, International School 34
    St. Cloud Cathedral 87, Princeton 67
    St. Croix Lutheran 70, Mounds Park Academy 25
    St. Paul Central 70, St. Paul Washington 23
    St. Paul Highland Park 73, St. Paul Humboldt 60
    St. Paul Johnson 88, St. Paul Harding 56
    St. Thomas Academy 58, Minneapolis Henry 43
    Stillwater 64, East Ridge 49
    Tartan 94, Simley 83
    Totino-Grace 59, Spring Lake Park 56
    Ulen-Hitterdal 54, Park Christian (Moorhead) 42
    Underwood 57, New York Mills 44
    Upsala 84, Swanville 71
    Virginia 59, Chisholm 41
    Walker-Hackensack-Akeley 81, Pine River-Backus 46
    Warroad 90, Lake of the Woods 35
    Waseca 84, Albert Lea 71
    Waubun 52, Rothsay 46
    West Central 60, St. John's Prep 35
    Winona 45, Faribault 34
    Winona 45, Faribault 34
    Woodbury 79, Park (Cottage Grove) 45
Class 1A Section 1 East
Play In
    Hope Lutheran 73, LeRoy-Ostrander 58
    Mabel-Canton 63, Houston 48
GIRLS BASKETBALL
Class 4A Section 8
Quarterfinal
    Elk River 68, Moorhead 44
    Rogers 53, Bemidji 45
    St. Cloud Tech 59, Buffalo 44
    St. Michael-Albertville 65, Brainerd 31
Class 3A Section 2
Quarterfinal
    Mankato East 50, Glencoe-Silver Lake 40
    Marshall 57, Hutchinson 26
    New Prague 74, New Ulm 24
    Willmar 52, Mankato West 33
Class 3A Section 5
Quarterfinal
    Big Lake 58, Rocori 46
    Dassel-Cokato 87, Becker 41
    Delano 71, St. Cloud Apollo 60
    Monticello 66, Zimmerman 25
Class 3A Section 6
Quarterfinal
    Benilde-St. Margaret's 68, Holy Angels 55
    Chaska 51, Orono 49
    Holy Family Catholic 68, Waconia 56
    Richfield 97, Mound-Westonka 40
Class 3A Section 7
Quarterfinal
    Chisago Lakes 67, Duluth Denfeld 50
    Grand Rapids 56, Hermantown 45
    North Branch 48, Princeton 39
Class 3A Section 8
Quarterfinal
    Alexandria 64, Little Falls 21
    Fergus Falls 68, East Grand Forks 34
    Sartell 60, Sauk Rapids-Rice 40
    Thief River Falls 38, Detroit Lakes 26
Class 2A Section 1 West
Semifinal
    Dover-Eyota 53, Rochester Lourdes 40
    Pine Island 50, Lake City 33
Class 2A Section 2
First Round=
    Belle Plaine 52, Tri-City United 46
    Blue Earth 60, United South Central 56, 2OT
    Hayfield 64, Medford 38
    Kenyon-Wanamingo 55, LeSueur-Henderson 20
    New Richland-H-E-G 79, Maple River 9
    Southland 83, Triton 57
    Waterville-Elysian-Morristown 45, Sibley East 32
Class 2A Section 3
Quarterfinal
    BOLD 61, Lac qui Parle Valley 26
    Martin County West 63, Fairmont 55
    Montevideo 53, Redwood Valley 44
    Worthington 57, Windom 47
Class 1A Section 1 West
Semifinal
    Bethlehem Academy 54, Blooming Prairie 32
Class 1A Section 2
First Round
    Cedar Mountain/Comfrey 70, New Ulm Cathedral 44
    Granada-Huntley-East Chain 48, Southwest United 34
    Lester Prairie/Holy Trinity 62, Nicollet 43
    Mankato Loyola 68, Red Rock Central 38
    Minnesota Valley Lutheran 60, Sleepy Eye 40
    Mountain Lake Area 54, St. Clair 45
    Sleepy Eye St. Mary's 57, Atwater-Cosmos-Grove City 44
    Springfield 74, Martin Luther 57
Class 1A Section 3
Quarterfinal
    Dawson-Boyd 68, Ortonville 51
    Minneota 72, Central Minnesota Christian 35
    Southwest Minnesota Christian 65, Adrian 59
    Wabasso 67, Fulda 47
Class 1A Section 7
Play In
    Ely 60, Nashwauk-Keewatin 44
Class 1A Section 8
Play In
    Blackduck 76, Laporte 40
    Cass Lake-Bena def. Bug-O-Nay-Ge-Shig, forfeit
    Goodridge/Grygla-Gatzke 75, Fertile-Beltrami 59
    Lake of the Woods 47, Red Lake County 17
    Sacred Heart 50, Kittson County Central 49
    Stephen-Argyle 50, Climax/Fisher 23