KEYC - Mankato News, Weather, Sports - - Tuesday Prep Basketball Results

Tuesday Prep Basketball Results

Tuesday Prep Basketball Results

Posted: Updated:

BOYS BASKETBALL

Aitkin 63, Isle 41

Albany 78, St. Cloud Cathedral 76, OT

Annandale 73, Breck 58

Apple Valley 96, Hopkins 90

Austin 66, Albert Lea 53

Battle Lake 64, Barnesville 54

Becker 75, Milaca 54

Belgrade-Brooten-Elrosa 66, Pierz 23

Belle Plaine 79, Sibley East 67

Benilde-St. Margaret's 69, St. Anthony 40

Bethlehem Academy 70, Maple River 65

Blake 71, Southwest Christian (Chaska) 49

Braham 76, Hinckley-Finlayson 45

Byron 46, Goodhue 43

Champlin Park 89, Centennial 72

Chanhassen 47, Buffalo 46

Chaska 81, St. Louis Park 65

Christian Life 69, Minnesota Academy for the Deaf 49

Clinton-Graceville-Beardsley 72, Hillcrest Lutheran 67

Cretin-Derham Hall 91, Stillwater 67

Deer River 65, Greenway 63

Delano 54, Big Lake 51

Dilworth-Glyndon-Felton 78, Park Rapids 72

East Ridge 65, Hastings 46

Eastview 66, Spring Lake Park 59

Eden Prairie 78, Burnsville 53

Edina 88, Richfield 40

Elk River 62, Blaine 59

Ellsworth 59, Edgerton 39

Ely 111, Mesabi Academy 31

Esko 99, Duluth Marshall 24

Granada-Huntley-East Chain 72, Madelia 59

Grand Rapids 68, Duluth East 66

Hayfield 69, Kenyon-Wanamingo 26

Hibbing 111, Mesabi East 31

Holy Family Catholic 63, Holy Angels 38

Lake Crystal-Wellcome Memorial 71, Alden-Conger 49

Little Falls 61, Foley 42

Long Prairie-Grey Eagle 55, Menahga 53

Mahnomen 70, Bagley 45

Mahnomen 70, Bagley 45

Mankato Loyola 62, Cleveland 25

Maranatha Christian 71, Cannon Falls 67

Marshall 72, Redwood Valley 62

Martin County West 56, St. Clair 47

Mayer Lutheran 55, Jordan 42

Melrose 74, Morris Area/Chokia-Alberta 60

Minnesota Valley Lutheran 80, Springfield 69

Minnetonka 76, Prior Lake 64

New London-Spicer 63, Montevideo 55

New Ulm 66, Dassel-Cokato 44

Park Center 70, Osseo 69

Perham 49, Crosby-Ironton 42

Pine City 71, Onamia 60

Robbinsdale Armstrong 73, Maple Grove 58

Robbinsdale Cooper 74, Wayzata 72

Rochester Century 59, Northfield 51

Rochester Lourdes 66, Lake City 49

Rochester Mayo 66, Faribault 46

Rushford-Peterson 74, Fillmore Central 39

Russell-Tyler-Ruthton 66, Lakeview 54

Simley 58, Mahtomedi 47

Southwest Minnesota Christian 59, Murray County Central 47

Southwest Star Concept 75, Red Rock Central 40

St. Croix Lutheran 81, St. Paul Humboldt 55

St. Francis 92, Chisago Lakes 59

St. Paul Academy 59, Trinity 39

St. Thomas Academy 69, Hill-Murray 66

Stewartville 71, Zumbrota-Mazeppa 54

Triton 55, Randolph 44

Upsala 71, St. John's Prep 45

Verndale 55, Royalton 33

Wabasso 76, Sleepy Eye 75

Walker-Hackensack-Akeley 64, Pine River-Backus 47

Waseca 75, Waterville-Elysian-Morristown 61

White Bear Lake 69, Forest Lake 68, OT

Willmar 77, St. Cloud Apollo 64

Windom 101, Westbrook-Walnut Grove 82

Zimmerman 79, Mora 66<

Northland Community College Tournament

Second Round

Badger-Greenbush-Middle River 68, Red Lake County 48

Red Lake 61, Fertile-Beltrami 55

Stephen-Argyle 56, Goodridge/Grygla-Gatzke 55<

 

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 74, Park Christian (Moorhead) 28

Albany 80, St. Cloud Cathedral 36

Annandale 62, Becker 47

Austin 63, Albert Lea 54

Bagley 62, Mahnomen 36

Barnesville 58, Clinton-Graceville-Beardsley 26

Benilde-St. Margaret's 55, Maranatha Christian 53

Blake 37, St. Croix Prep 31

Blooming Prairie 64, Medford 32

Cannon Falls 69, Hope Academy 2

Centennial 57, Champlin Park 49

Chanhassen 79, Buffalo 45

Chaska 85, St. Louis Park 25

Delano 71, Big Lake 31

DeLaSalle 58, Hill-Murray 49

Detroit Lakes 58, Wadena-Deer Creek 30

Eden Valley-Watkins 48, Benson 14

Edina 48, Bloomington Jefferson 28

Elk River 77, Blaine 51

Eveleth-Gilbert 59, Cherry 57

Fairmont 68, Windom 65

Farmington 61, Apple Valley 58

Fridley 67, Brooklyn Center 18

Goodhue 62, Byron 40

Grand Rapids 63, Cloquet 58

Heritage Christian Academy 62, Calvin Christian 15

Hermantown 74, Proctor 43

Holy Angels 66, Minneapolis Southwest 61

Irondale 41, North Branch 38

Kasson-Mantorville 65, Pine Island 54

Lanesboro 45, Schaeffer Academy 34

Mahtomedi 62, Hastings 26

Maple Grove 79, Robbinsdale Armstrong 50

Martin County West 76, St. James Area 48

Minneota/Lincoln HI 78, Ortonville 22

Monticello 71, Sartell-St. Stephen 34

Moose Lake/Willow River 49, Mora 36

New Prague 84, Waconia 68

New Richland-H-E-G 70, Waseca 31

Norman County West 54, Waubun 51

Osakis 56, Royalton 19

Owatonna 74, Rochester John Marshall 62

Parkers Prairie 55, Bertha-Hewitt 35

Pequot Lakes 88, Pierz 70

Rochester Mayo 45, Faribault 31

Rogers 68, Brainerd 30

Roseau 63, Stephen-Argyle 50

Rush City 55, Ogilvie 15

Rushford-Peterson 59, Fillmore Central 32

Sauk Centre 72, Montevideo 32

Shakopee 56, Eagan 42

Simley 54, St. Anthony 35

St. Agnes 36, PACT/Spectrum 28

St. John's Prep 39, Long Prairie-Grey Eagle 26

St. Paul Academy 61, Trinity 37

Staples-Motley 76, Crosby-Ironton 50

Stillwater 53, St. Francis 36

Thief River Falls 53, Hawley 46

Upsala 76, Swanville 30

Walker-Hackensack-Akeley 52, Pine River-Backus 49

Win-E-Mac 91, Climax/Fisher 13