Advertisement

Weekly state high school football rankings

Published: Sep. 9, 2021 at 3:46 PM CDT|Updated: Sep. 9, 2021 at 3:47 PM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 8, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

CLASS 6A

School (First Place Votes)RecordPoints
1. Eden Prairie (3)1-048
2. Lakeville South (2)1-047
3. St. Michael-Albertville1-037
4. Rosemount1-035
5. Wayzata1-033
6. Shakopee1-022
7. Maple Grove1-018
8. Lakeville North1-016
9. Prior Lake1-013
10. Farmington1-03

Others receiving votes: Mounds View 1, Stillwater 1, Woodbury 1.

CLASS 5A

School (First Place Votes)RecordPoints
1. Mankato West (1)1-051
2. Moorhead (3)1-037
3. Elk River (1)1-032
4. Andover1-031
5. Spring Lake Park1-027
5. St. Thomas Academy1-027
7. Mahtomedi1-025
8. Chaska (1)1-023
9. Robbinsdale Cooper1-018
9. Rogers1-018

Others receiving votes: Rochester Mayo 15, Chanhassen 14, Tartan 6, Owatonna 2, Minneapolis Washburn 1, Monticello 1, Bemidji 1, Sauk Rapids-Rice 1.

CLASS 4A

School (First Place Votes)RecordPoints
1. Hutchinson (2)2-036
2. Becker (1)1-027
3. Kasson-Mantorville1-024
3. Winona1-024
5. Rocori1-115
6. Holy Angels1-014
7. Mound-Westonka1-012
8. Fridley (1)0-111
9. Willmar1-010
10. SMB-Wolfpack1-08
10. Grand Rapids1-08

Others receiving votes: Jordan 7, Cloquet 7, Faribault 5, Stewartville 5, Simley 3, Princeton 2, Marshall 1, Columbia Heights 1.

CLASS 3A

School (First Place Votes)RecordPoints
1. Albany (1)1-042
2. Pierz (1)1-027
3. Annandale (1)1-024
3. Cannon Falls (1)1-024
5. Lake City1-021
6. Dilworth-Glyndon-Felton (1)1-019
7. Litchfield1-017
7. Waseca1-017
9. Fairmont1-016
9. Plainview-Elgin-Millville1-016

Others receiving votes: Dassel-Cokato 12, Tri-City United 11, Aitkin 8, Morris Area/Chokio-Alberta 5, Breck 5, Mora 4, Perham 3, New London-Spicer 2, Watertown-Mayer 1, St. Croix Lutheran 1,

CLASS 2A

School (First Place Votes)RecordPoints
1. Blooming Prairie (3)1-030
2. Minneapolis North1-022
3. Blue Earth Area1-017
4. Pipestone1-014
5. Triton1-013
6. Redwood Valley1-012
7. Caledonia0-18
8. Kimball1-07
8. West Central-Ashby1-07
10. Lewiston-Altura1-06
10. Paynesville1-06

Others receiving votes: Pelican Rapids 5, Staples-Motley 4, Royalton 3, Moose Lake/Willow River 3, Maple River 3, Eden Valley-Watkins 3, Hawley 1, Barnesville 1.

CLASS A

School (First Place Votes)RecordPoints
1. Mahnomen-Waubun (1)1-025
2. Murray County Central1-021
3. Minneota1-015
4. Bowerville-Eagle Valley1-014
5. BOLD (1)1-012
5. Dawson-Boyd1-012
7. Gibbon-Fairfax-Winthrop (1)1-010
8. Mayer Lutheran0-19
8. Tracy-Milroy-Balaton1-09
10. Russel-Tyler-Ruthton1-07
10. Pine River-Backus1-07

Others receiving votes: Randolph 5, Rushford-Peterson 4, Cleveland-Immanuel Lutheran 4, Fillmore Central 3, Ottertail Central 3, Upsala-Swanville 2, Belgrade-Brooten-Elrosa 2, Lakeview 1.

CLASS 9-MAN

School (First Place Votes)RecordPoints
1. Mountain Lake Area (1)1-030
2. Spring Grove (1)1-024
3. Mountain Iron-Buhl1-023
4. Lanesboro1-019
4. Verndale (1)1-019
6. Hills-Beaver Creek1-018
7. Renville County West (1)1-016
8. Hancock1-015
9. Win-E-Mac1-013
10. Edgerton1-011

Others receiving votes: Blackduck 7, North Central 5, Grand Meadow 4, Nevis 4, NCE-UH 3, Warren-Alvarado-Oslo 3, Ogilvie 2, Cook County 2, Sleepy Eye St. Mary’s 1, Brandon-Evansville 1.

Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.